تغییرات آب و هوایی = تاثیر بر کشاورزی

به گزارش تاسیسات نیوز، درک شرایط محیطی برای تولید محصولات کشاورزی در آینده حیاتی است و هر گونه تغییر در استفاده از زمین، اثرات گسترده‌ای در کل اکوسیستم طبیعی دارد که باید برای این تاثیرات برنامه‌ریزی شود.


تغییرات آب‌وهوایی می‌تواند منجر به افزایش ۴۴ درصدی زمین‌های کشاورزی در برخی از مناطق تا پایان قرن شود. با این حال دانشمندان هشدار می‌‎دهند که همان شرایط آب‌وهوایی که می‌تواند منجر به افزایش زمین‌های مناسب برای رشد محصول در برخی مناطق شود، ممکن است منجر به کاهش زمین‌های کشاورزی در بعضی نقاط دیگر جهان شود.


این بررسی درباره تغییرات آب‌وهوایی روی زمین‌هایی در سوئد، نروژ، فنلاند، روسیه و ایالات متحده انجام شد. محققان با استفاده از مدل‌های آب‌وهوایی جهانی قادر به پیش‌بینی آینده و تغییرات بارش خواهند بود.


پروفسور جوزف هولدن، محقق دانشگاه لیدز، اظهار کرد: تغییرات آب‌وهوایی تاثیر زیادی بر مناطق کشاورزی خواهد گذاشت.


نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که از دست دادن زمین‌ها و محصولات کشاورزی در برخی از مناطق، موجب نگرانی درباره امنیت غذایی جهان خواهد شد و باید دریافت که کدام مناطق می‌توانند برای رشد محصولات کشاورزی مناسب باشند.


محققان اظهار کردند: درک شرایط محیطی برای تولید محصولات کشاورزی در آینده حیاتی است و هر گونه تغییر در استفاده از زمین، اثرات گسترده‌ای در کل اکوسیستم طبیعی دارد که باید برای این تاثیرات برنامه‌ریزی شود.


شاید بارندگی‌ها افزایش یابد، اما آب‌وهوای گرم موجب تبخیر بیشتر خواهد شد. این بررسی در Scientific Reports منتشر شده است.