چهار اقدام اضطراری برای مهار تنش آبی

به گزارش تاسیسات نیوز، حفر و تجهیز چاه‌های جدید، اجاره چاه‌های کشاورزی، قطع انشعابات مربوط به آبیاری فضای سبز و تکمیل تاسیسات تصفیه و گندزدایی آب برای انجام اقدامات اضطراری تامین، چهار محور اصلی اقدامات اضطراری برای افزایش ظرفیت تامین آب در دوران تنش آبی محسوب می‌شود.


معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار کرد: راهکارهای مختلفی درخصوص مدیریت تامین و مدیریت تقاضا تعریف شده و در قالب پروژه‌های کوتاه‌مدت در هر استان در حال انجام است. شاهین پاکروح با بیان اینکه پیش‌بینی شده در تابستان سال‌جاری قریب به ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی باشند، گفت: اقدامات اضطراری برای افزایش ظرفیت تامین و جبران کاهش منابع برای هر استان تعیین شده و مدیران در استان طبق یک برنامه زمانبندی در حال اجرای راهکارهای کوتاه‌مدت برای مهار تنش‌های آبی هستند.


وی افزود: امیدواریم قبل از آغاز تابستان بتوانیم عمده پروژه‌های کوتاه‌مدت را به بهره‌برداری برسانیم. پاکروح در تشریح جزئیات اقدامات اضطراری برای مهار تنش آبی گفت: مقرر شده در کشور تعداد ۲۸۳ چاه جدید حفر و تجهیز شود، همچنین نشت‌یابی و رفع نشت شبکه‌ها و خطوط انتقال به مجموع طول ۱۶ هزار و ۹۳۰ کیلومتر آغاز شده است.


وی ادامه داد: نصب ۱۲۶ هزار و ۳۲۱ مورد تجهیزات کنترل فشار و مصرف و تعویض ۴۵۲ هزار و ۹۸۰ کنتور فرسوده در استان‌های با تنش آبی در برنامه قرار دارد.


معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از قطع انشعابات مربوط به آبیاری فضای سبز به‌عنوان یکی از راهکارهای کوتاه‌مدت مقابله با تنش آبی خبر داد و گفت: در این زمینه ۸ هزار و ۵۴۹ فقره جداسازی آب فضای سبز در دستور کار قرار گرفته که هم اکنون در استان‌های مختلف کشور در حال انجام است.